O tomto webu

Mnoho let jsem odkládal fotografie z podzemí do šuplíku s pocitem, že za moc nestojí a nikoho nebudou zajímat. Nakonec jsem však zjistil, že mnohým fotkám právě čas přidal na hodnotě, neboť zachycují místa a lidi ve stavu a situacích, které se již nikdy nezopakují a nevrátí. Proto nastal čas fotky vylovit a umožnit kolegům jeskyňářům i oku zvědavého čtenáře jdoucího jen tak kolem, aby zalistovali v mých vzpomínkách a pohlednicích.

V letech 2005-2012 jsem provozoval veřejný web speleophoto.com, na kterém se tehdy sešly stovky podařených snímků od více než 30 fotografů. Bohužel v důsledku krachu webhostingové firmy došlo ke ztrátě domény a web zaniknul.

původní logo speleophoto

Zájem o zveřejňování fotografií opadnul a s nástupem sociálních sítí se fotografie podzemí ztrácejí v záplavě příspěvků na instagramu a facebooku. Aby fotky jeskyní a podzemí nezapadly a byly pohromadě na jednom místě, vzniknul tento “asociální” web.

Odolný kufr s fotoaparátem po dokumentační akci v horních patrech jeskyně Býčí skála a následném sestupu Odporným komínem.

Speleofotografie je fotografická činnost. Spočívá v dovlečení citlivé fototechniky do drsného prostředí jeskyně a ve vytrvalém naléhání na své prochladlé pomocníky, aby vám dali ještě jednu šanci pokusit se o trošku ucházející fotku při konstantním nedostatku světla, selhávání techniky a únavě všech zúčastněných.

Všem, kteří jakkoliv podíleli na vzniku zde uveřejněných fotek, patří vřelý dík. Bez nich by byly tyto fotografie mnohem nedokonalejší. Bez pomocníků, nasvětlovačů, figurantů – modelů a dalších nelze fotku v jeskyni pořídit. Ne, že by jich vždy byly zástupy. Naopak jen pár odolných jedinců pro všechny zmíněné role. A za to jim patří dík.